Obyčejná procházka. Opravdu? Jak mi obyčejná procházka může zlepšit život? Pojďme společně objevit kouzlo ukryté v této běžné činnosti.
Procházka v sobě kombinuje hned 5 aktivit, které vám pomohou odpovědět na otázku, jak lépe zvládat stres:
- Pohyb
- Jedinečnost přítomného okamžiku
- Okysličení pro mozek
- Uklidňující pobyt v zeleni
- Napojení na sebe
Snížení hladiny stresových hormonů
Pouhých 20 minut strávených v kontaktu s přírodou výrazně snižuje hladinu stresových hormonů. Mnoho lidí si tento fakt v dnešní přetechnizované době neuvědomuje. Příroda má moc uzdravovat a vracet člověka zpět do rovnováhy. Jako ke všem oblastem v životě, také k procházení bychom měli přistupovat vědomě. Není to tak složité, jak by se snad mohlo zdát. Nabízím vám jednoduchou a příjemnou metodu k naladění se na přítomný okamžik.
Rozcvička smyslů
- Sledujte krásy matky přírody. Hledejte krásu a dokonalost v každém listu, květině, kůře stromu. Všímejte si dokonalé souhry barev.
- Zaposlouchejte se do zvuků přírody. Slyšíte jemné šustění listů stromů, když se o ně opře vítr? Šumění potůčku? Pohyb brouků a mravenců v napadaném jehličí? To vše doprovázené nádhernou symfonií ptačího zpěvu.
- Nadechněte hluboce čerstvý svěží vzduch. Je tak plný a životadárný, že jej můžete přímo fyzicky cítit v plicích.
- Ochutnejte lesní ovoce a další dary přírody, které na své cestě potkáte.
Tyto zdánlivé maličkosti vám pomohou naladit se při procházce na přítomný okamžik a oprostit se od negativních myšlenek.
Trocha historie
Proč nám vlastně pohyb v přírodě tak svědčí? Žijeme sice v moderním světě, ale naše fyzická těla jsou stále těly lovců a sběračů. Naši předkové, podle odborných odhadů, nachodili v průměru asi 19 km denně. Jsme tedy na tuto zátěž uzpůsobeni a připraveni. V praxi to ovšem vypadá tak, že už v šesti letech jsme posazeni na dlouhé hodiny do školních lavic a tělesný vývoj je nastaven špatným směrem. Naštěstí nikdy není pozdě na pozitivní změnu a špatné návyky můžeme svou vůlí kdykoliv změnit.
Pravidlo 10.000 kroků
Kolik pohybu tedy potřebujeme? Na základě vědecké studie doktora Yoshiro Hatana byl určen limit deseti tisíc kroků denně. To je vzdálenost zhruba 6 km. Neklesejte na mysli, jestli je toto číslo pro vás zatím stále vysoké. Alespoň máte v tomto roce na čem zapracovat. Začít můžete třeba tím, že cestou z práce vystoupíte o jednu zastávku z autobusu, metra či tramvaje dříve a zbytek dojdete pěšky.
Přeji hodně nachozených kilometrů a vědomou radost každý den!
Souhlas, obzvlášť v těchto krásných jarních dnech není nad procházku na čerstvém vzduchu. Člověk si krásně pročistí hlavu.