Hledáte novou práci, ale nevíte, jak úspěšně zvládnout pohovor? Odvěká pravda, že štěstí přeje připraveným, v tomto případě platí dvojnásob. Čas, který vložíte do přípravy na pohovor, se vám později zúročí. Snížíte stres z neznámého a každá navíc získaná informace vás může odlišit od konkurence. Tyto informace nemají sloužit ale jen k tomu, abyste oslnil/a personalistu. Pomůžou vám také vytvořit si celistvější/konkrétnější představu o dané společnosti a lidech, kteří v ní pracují.
Pojďme se tedy podívat na to, jak se co nejlépe připravit na pohovor. V tomto článku se dozvíte vše, co byste si měl/a zjistit o dané firmě, personalistovi a v neposlední řadě i o dané pozici.
Co vše potřebujete vědět o firmě?
Nejprve byste měli vědět, čím se firma zabývá, jaké služby nebo produkty nabízí. Pokud byste to nevěděli, riskujete trapnou situaci na pohovoru a výrazně, pokud ne úplně, si můžete zmařit naději na postup do dalšího kola. Vědět, kolik má firma zaměstnanců a poboček, vám také může jedině pomoci a získáte tím i lepší představu o velikosti firmy.
Mít povědomí o vzniku a historii firmy vám může také pomoci dosáhnout žádaného náskoku před ostatními uchazeči. Určitě nemusíte studovat podrobnou historii, stačí vědět jméno zakladatele a rok založení, obzvlášť pokud se jedná o firmu s významnou minulostí. Nezapomeňte si taky ověřit, kdo je současným majitelem firmy, nebo jejím výkonným ředitelem.
Pokud opravdu stojíte o práci v dané firmě je dobré jít v přípravě na pohovor ještě hlouběji. Projděte si její webové stránky, ať vidíte, jak se firma prezentuje a jistě zde naleznete i výroční zprávu, kde načerpáte další cenné informace. Dozvíte se, jaké jsou cíle a vize společnosti, jak si v minulých letech vedla na trhu, jaké byly její obchodní výsledky a jaký výhled má firma do budoucna.
Nakonec si nezapomeňte sami pro sebe odpovědět na otázky, na něž se vás personalista pravděpodobně sám zeptá: proč chcete v této firmě pracovat, jaké jsou produkty/služby, které vás zaujaly a čím je pro vás daná společnost výjimečná?
Kdo s vámi vede pohovor?
Vědět něco o personalistovi vám také může pomoci úspěšně zvládnout pohovor. Zkuste si na Linkedln najít jeho profil a případně i profil potenciálního nadřízeného. Naleznete tam takové poklady jako je pracovní historie, záliby a to, jak dotyčná osoba vypadá. Budete mít lepší představu o tom, kdo je personalista a jak s ním komunikovat. To vám pomůže získat sympatie, které mohou být později při vybírání mezi dvěma kandidáty, rozhodující.
Co vše víte o pozici, na kterou se hlásíte?
V neposlední řadě nezapomeňte získat i co nejvíce informací o dané pozici. Pozorně si přečtěte, co zaměstnavatel požaduje a jaká je pracovní náplň. Zkuste si to pak vlastními slovy přeříkat. Nejlépe tak uvidíte, jestli jste všechny body správně pochopili.
Řekněte si, čím vás pozice oslovila, co se vám na ní líbí a odpovězte si na otázku, jak vaše dosavadní zkušenosti korespondují s požadavky na tuto pozici. Je pravděpodobné, že na něco podobného se vás na pohovoru zeptají.
Co můžete udělat, abyste byli na pohovor ještě lépe připraveni?
Vše jste si zjistili, ale nervozita vás i přes vaši připravenost nechce opustit? Do jisté míry není na škodu být trochu nervózni, jste pak víc ve střehu a myslí vám to rychleji, nesmíte být, ale tímto pocitem doslova paralyzováni. Pokud máte pocit, že u pohovoru “vybouchnete” i přes pečlivou přípravu, obraťte se na mě a já vám pomohu pohovor zvládnout levou zadní. Více informací o přípravě na pohovor najdete zde: https://www.terezascerbova.cz/priprava-na-pohovor/
Tereza