V předchozím článku Jak napsat životopis (1.díl) jsem se věnovala tomu, co personalista v CV hledá. Dnes se pojďme zaměřit na to, jak si získat přízeň personalisty právě na základě našeho životopisu.
Co víme o personalistovi:
- Je to člověk, který chce vybrat toho nejvhodnějšího kandidáta na obsazované místo
- Kandidáta vybírá na základě informací obsažených ve vašem životopisu
- Porovnává požadavky firmy s tím, co nabízí kandidát
- Personalista většinou dobře rozumí obsazované pozici, ale nemusí tomu tak být vždy
- Juniorní personalista se bude pravděpodobně striktně držet požadavků firmy, ostřílený kolega bude otevřenější
- Nejpozději do 20 sekund učiní rozhodnutí, zda vás pozve k pohovoru
- Svého favorita výběrového řízení má již na základě selekce životopisu (stejně tak i nadřízený)
- Je to člověk, který má svůj příběh, emoce i způsob vyjadřování
Prví část těchto informací nám pokrývá článek Jak napsat životopis (1.díl), dnes se budeme věnovat posledním 3 zmíněným bodům.
Jak usnadnit personalistovi maximálně to, aby do 20 sekund věděl, že jste vhodným kandidátem?
Váš životopis musí být maximálně na 2 A4, použijte strukturovanou formu. Životopis by měl být vzdušný, aby se v něm personalista rychle zorientoval. U popisů pozic pište jako první informace, které uváděl zaměstnavatel v inzerátu mezi prvními (jsou pro něho důležité). Uvádějte nejen co jste dělali, ale především čeho jste dosáhli. Ideálně, aby to bylo přínosné i pro budoucího zaměstnavatele.
Jak se stát favoritem výběrového řízení už podle životopisu?
Personalista si nechce nic domýšlet a už vůbec ne dohledávat informace. Má dost své práce. Poskytněte mu tedy úplné informace (např. Uvádějte, čím se firma zabývala, jak je velká apod.). Naservírujte personalistovi na zlatém podnose důvody, proč si vybrat vás. Ideální je uvést za částí osobní údaje část shrnutí. Tam popsat ve 3-4 řádcích kdo jste, co máte za sebou a co firmě přinesete. Díky tomuto odstavci navíc se stanete favoritem už v této fázi a personalista se bude na pohovor s vámi vysloveně těšit!
Jak se na personalistu co nejvíce naladit a získat si jeho přízeň?
Největší příležitost naladit se na personalistu budete mít na osobním pohovoru. Ale už v životopise máte možnost být s personalistou na stejné vlně. Velmi pečlivě si pročtěte pracovní inzerát. Všímejte si volby slov, vyjadřování, struktury textu, způsobu komunikace – vážné, odborné, neutrální, zabarvené, odlehčené, humor. Nejvíce opakující vybraná slova použijte ve svém životopise. Slova vybírejte velmi uvážlivě, nikdy nekopírujte celé části inzerátu. Název pozice uvádějte vždy v souladu s terminologií, jakou používá personalista.
Chcete svým životopisem zaujmout personalistu a být favoritem výběrového řízení? Objednejte si můj online kurz a vytvořte si skvělý životopis pod mojí taktovkou.
1 myšlenka k “JAK NAPSAT ŽIVOTOPIS (2.díl) Jak si získat personalistu”
Komentování je uzavřeno.