5 tipů na efektivnější hledání práce od kariérního poradce Tereza Ščerbová

5+1 tipů na HLEDÁNÍ PRÁCE

Hledání práce není v posledních týdnech zrovna jednoduché. Jak na současném trhu práce hledat novou práci a uspět? Sepsala jsem pro vás těchto 5 hlavních doporučení:

1)Hledejte práci na více pracovních portálech

Když se mých klientů ptám, kde hledají práci, v drtivé většině případů mi odpovídají, že na Jobsech. Když se jich zeptám, kde jinde, tak mlčí. Ano nejvíce pracovních pozic najdete na Jobsech, ale zdaleka ne všechny. Pro malé firmy je inzerce na Jobsech velmi finančně nákladná a volí jiné varianty. Je na čase vyzkoušet i další pracovní servery. Velký přehled najdete v mém průvodci zdarma.

2)Využívejte další zdroje

Kombinujte hledání práce na pracovních portálech s dalšími zdroji: registrujte své CV na Jobsech či jiném pracovním portálu, dejte vědět známým i kamarádům, že hledáte novou práci, registrujte se u renomované personální agentury, využívejte k hledání práce sociální sítě LinkedIn i Facebook. Kromě sekce kariéra, můžete hledat na Facebooku i v různých skupinách – stačí do vyhledávacího pole napsat „práce v “ (doplňte město či obor, např. práce v Praze, práce v marketingu). Více o hledání práce na sociálních sítích najdete v mém průvodci zdarma.

3) Rychlost

Kdo dřív přijde, ten dřív pracuje. Vzhledem k aktuálně velkému množství volných kandidátů, mají personalisté většinou během jednoho týdne desítky až stovky životopisů, ze kterých můžou vybírat. Záleží na typu pozice, zaměstnavateli i regionu. Každopádně platí, že čím dříve od uveřejnění nové pozice zareagujete, tím máte větší šanci uspět. Personalisté často nechávají pracovní nabídky aktivní, než jim nabídku finálně vybraný kandidát potvrdí. To znamená, že se k životopisům zaslaným „v mezičase“ vlastně vůbec nedostanou a automaticky je pak zamítají.Při hledání práce je potřeba být aktivní

4) Buďte aktivní

Nečekejte až se objeví vhodná nabídka, ale jděte jí aktivně naproti. Vytipujte si firmy ve svém okolí, pro které byste chtěli pracovat a oslovte personalisty napřímo. Vždy jim zašlete CV i motivační dopis, aby bylo zřejmé, co dané firmě můžete nabídnout a proč chcete pracovat právě pro ně.

5) Buďte neustále ve střehu

Při hledání práce mějte neustále oči otevřené a uši nastražené. Nikdy nevíte, kde potkáte vaši novou práci. Sledujte nástěnky, letáčky, výlohy a čtěte noviny.

Extra tip

Kompletní návod na hledání práce najdete v mém průvodci 55 tipů, kde najít práci.

Bez čeho se hledání práce zcela jistě neobejde je kvalitně napsaný životopis a motivační dopis. Pokud si nejste jistí, přečtěte si mé články na blogu nebo mi zašlete Váš životopis k posouzení zdarma na tereza@terezascerbova.cz a já vám napíšu, jak si Váš životopis stojí a v čem potřebuje vylepšit.

Ať vám jde hledání práce dle vašich představ a najdete, co hledáte.

Tereza