Poslední rok je značně specifický a situace na trhu práce proměnlivá. Dobrá zpráva je, že už se ekonomika rozjíždí a firmy začínají nabírat. Na druhou stranu studenti neměli poslední rok moc šancí získat pracovní zkušenosti, a navíc je na trhu pořád dost volných kandidátů, kteří přišli kvůli dopadům koronaviru o práci. Získat práci pro absolventy tak bude vyžadovat větší úsilí než v předchozích letech. Jak zvýšit své šance na úspěch vám prozradím v dnešním článku.
1. Začnete hledat práci nejlépe hned
Spousta kandidátů volí strategii užít si volné léto a hledat práci až na podzim. Pokud chcete získat pořádný náskok, začněte hledat práci hned.
2. Hledejte práci na více místech
Mnoho kandidátů se spoléhá při hledání práce pouze na Jobsy. Vytěžte na maximum i jiné pracovní servery např.: Pracezarohem, Startupjobs a další. Dejte o sobě vědět – poptejte se na práci mezi přáteli a rodinou, nabídněte své znalosti i zkušenosti na sociálních sítích. Kompletní přehled, kde hledat práci, najdete v mém pdf průvodci zdarma: 55 tipů, kde najít novou práci.
3. Získávejte nové zkušenosti
Než se vám podaří najít novou práci, vezměte zatím alespoň nějakou brigádu. Každá zkušenost v CV se počítá. Ideální bude, když to bude zkušenost z oboru, ve kterém hledáte práci. A i když to bude práce méně kvalifikovaná, nebojte se jí. I při ní se naučíte jednat s lidmi, být samostatný a získáte základní pracovní návyky. Důležité je umět pak prodat to, co jste se v práci naučili a jak jste přistupovali k pracovním úkolům a řešili problémy. Nepohrdněte ani možností pracovat v rodinné firmě, výpomoc pro známého nebo dobrovolnickou aktivitu.
4. Učte se nové věci
Pokud chcete pracovat v nějakém specifickém oboru, určitě se vyplatí do sebe investovat. Sledujte trendy v oboru, absolvujte nějaké kurzy, zúčastněte se odborné konference nebo výstavy, čtěte odborné publikace. I to, jak se rozvíjíte a jak si získáváte informace je pro budoucího zaměstnavatele důležité.
5. Vyšperkujte svůj životopis
Základní specifika psaní životopisu absolventa si můžete přečíst v mém článku: https://www.terezascerbova.cz/jak-napsat-zivotopis-3-dil-jak-ma-vypadat-cv-absolventa/
Pokud nevíte jak na to, můžete využít můj online kurz, kde vás tvorbou životopisu provedu krok za krokem a dám vám na něj i zpětnou vazbu: https://www.terezascerbova.cz/zivotopis-na-miru-online-kurz/. Nyní pouze za 790,-Kč. V ceně je zahrnutá má zpětná vazba, videolekce, šablony CV od grafika, vzory CV i motivačních dopisů.
6. Dobře se připravte na pracovní pohovor
Dobře si projděte popis inzerátu a nastudujte si hlavní požadavky na danou pozici. Jak přesvědčíte personalistu, že splňujete jeho požadavky? Mluvte o sobě konkrétně. Vysvětlete, co přesně jste dělali, co jste se naučili a jaké byly vaše výsledky. Uvádějte konkrétní příklady vašeho chování i výsledků. Obecné fráze nikoho nezajímají. Buďte připraveni vysvětlit, proč chcete pracovat právě pro toho konkrétního zaměstnavatele.
7. Buďte pokorní
Na nic si nehrajte a raději upřímně přiznejte, co ještě neumíte a prokažte ochotu na sobě pracovat. Tím si získáte personalistu určitě více než když si bude hrát na superstar…
Přeji vám úspěšný lov. A když budete chtít pomoc se životopisem nebo přípravou na pohovor, napište mi na tereza@terezascerbova.cz
Tereza